Hrvatski povijesni muzej HRVATSKI POVIJESNI MUZEJ
    • Naslovna
    • O muzeju
      Poslanje Opće informacije Zbirke i odjeli Djelatnici Upravno vijeće Izjava o pristupačnosti Pravo na pristup informacijama Zaštita osobnih podataka Dokumenti muzeja Uvid u muzejsku građu Javna nabava Natječaji Matičnost Nagrade Usluge
    • Novosti
      Aktualno Arhiva
    • Posjetite nas
    • Zbirke
      Izbor iz fundusa
    • Odjeli
      Edukacijski odjel Knjižnica Informacijsko-dokumentacijski odjel Preparatorska radionica
    • Stalni postav
    • Izložbe
      Aktualne izložbe Arhiva izložbi Virtualne izložbe Lista izložbi
    • Izdavaštvo
      Katalozi Vodiči izložbi Elektronička izdanja Ostala izdanja
    • Suvenirnica
      Publikacije Ostalo
    • Fotogalerije
      Muzej Događanje Izložba
    • Linkovi
    • Newsletter
Hrvatski English

Newsletter
Izbornik|
    Uvod Likovni postav

Navik on živi ki zgine pošteno

Pogledaj izložbu
„Stirajte od serca vsak oblak plahosti,
vazmite na se šeit batrivosti,
draže nam budi glas, ime, poštenje
neg hip, magnutje, sramotno živlenje;
navik on živi, ki zgine pošteno.“

stihovi iz pjesme
Pozvanje na vojsku,
F. K. Frankopan

Prošlo je 100 godina od prijenosa kostiju Petra IV. Zrinskog i Frana Krste Frankopana iz Bečkog Novog Mjesta u Zagreb. Svečani prijenos kostiju „hrvatskih mučenika“ u domovinu organizirala je Družba „Braće hrvatskog zmaja“ krajem travnja 1919. godine. Lijes s njihovim posmrtnim ostacima u pratnji posebne delegacije vlakom je kroz Sloveniju stigao u Zagreb 28. travnja popraćen posebnim svečanostima u mjestima kroz koje je prolazio. Prigodno dočekan na Glavnom zagrebačkom kolodvoru lijes je kroz špalir prenesen na odar u zgradu Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti. Dana 30. travnja 1919., na dan pogibije, lijes je u svečanoj povorci te u nazočnosti oko sto tisuća ljudi prenesen u kriptu zagrebačke katedrale Sv. Stjepana. Svečanost je dokumentirana u fotoalbumu Mučenicima 30. IV. 1919. Spomenica Zrinsko-Frankopanska prigodom svečanog prijenosa njihovih kostiju, koju ovom prilikom posebno predstavljamo.

Uz fotoalbum, izložbom su predstavljeni odabrani muzejski predmeti koji se čuvaju u Hrvatskom povijesnom muzeju na temu pogibelji Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana i njezina memoriranja u hrvatskom društvu do današnjih dana.

Tragična sudbina dvojice velikaša hrvatskog podrijetla, koji su nakon propasti protuhabsburške urote hrvatskih i ugarskih velikaša, poznata kao Zrinsko-frankopanska urota, bili pogubljeni u Bečkom Novom Mjestu 30. travnja 1671. godine, poslužila je tijekom 19. stoljeća u stvaranju nacionalnog mita o mučenicima koji su dali svoj život za narod, za slobodu i neovisnost nacije. „Kult Zrinskog i Frankopana“ razvili su pravaši pod vodstvom Ante Starčevića, koji ih je prikazivao kao simbole zatiranja hrvatskog naroda od habsburških vladara. Grobnica Zrinskog i Frankopana u Bečkom Novom Mjestu postala je mjestom hodočašća, a nastojanja da se kosti prenesu u domovinu iz političkih razloga  nisu mogla biti realizirana. Raspadom Austro-Ugarske Monarhije krajem Prvog svjetskog rata 1918. godine, politička sloboda hrvatskih zemalja utjelovljena u mučeništvu Zrinskog i Frankopana postala je stvarnost. Prijenos kostiju Zrinskog i Frankopana konačno je ostvaren u novim političkim okolnostima, ulaskom Hrvatske u novu državnu zajednicu Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca temeljenoj na ideji slavenske uzajamnosti i narodnog jedinstva. Tijekom 20. stoljeća smrt Zrinskog i Frankopana bila je jedan od hrvatskih simbola spremnosti na žrtvu za domovinu.

Prigodom otkrivenja spomen ploče i poprsja u zagrebačkoj katedrali o tristotu obljetnicu tragične pogibelji Petra Zrinskog i Frana Krste Frankopana, 30. travnja 1971. godine dr. Ljudevit Jonke, predsjednik Matice Hrvatske je između ostalog rekao: „Hrvatski narod ima u svojoj povijesti mnogo mučenika koji su poginuli u borbi za slobodu Hrvatske… Zrinski i Frankopani oličenje su junaštva, borbenosti, spremnosti na žrtvu u obrani domovine Hrvatske, pa odatle taj kult kojem nema ravna u našoj povijesti.“

Pogledaj izložbu